Poroka in poročni proračun
Po tradiciji večji del poročnega proračuna krije nevestina družina oziroma nevestin oče. V današnjih časih je razdelitev stroškov veliko bolj v domeni ženina in neveste. Tako lahko v celoti oblikujeta poročni scenarij po lastnih željah in pričakovanjih. Razmišljanje, da bi starši vse plačali, je žal minilo. Morda je prav zaradi tega tudi manj porok, vendar je zanašanje na finančno pomoč staršev v teh časih nerealno. Veliko parov bi se gotovo z veseljem poročilo, če bi vse financirali starši. Seveda je njihov prispevek dobrodošel, vendar to naj bo kot češnja na poročni torti, nikakor pa ne glavni vir financiranja.
V kolikor vam bodo pomagali starši pa se vprašajte tudi to – ali sta pripravljena preživeti poročni dan, ki so ga načrtovali vaši starši oziroma boste na poročni dan gledali svate, ki so jih povabili starši. Starši največkrat prispevajo le del stroškov, na primer nevestina mama plača nevestino obleko, vabila in cvetje, ženinov oče pa del stroškov za poročno slavje ali najem ansambla. O stroških se je pametno odkrito pogovoriti še predno se resno lotita organizacije poroke. Še vedno pa velja, da strošek nakupa zaročnega in poročnega prstana pripada ženinu.
Pri načrtovanju določita vajin poročni proračun, ki sta ga pripravljena porabiti za izvedbo celotne poroke. Na splošno največ porabimo za pogostitev in slavje, sledijo oblačila, fotografije in album, cvetje, prstana in druge malenkosti, na katere ne smemo pozabiti.
Ali se poročimo samo za to, da se poročimo ali se poročimo zato, ker resnično ljubimo to osebo?
Če se poročimo iz ljubezni, je tudi pri organizaciji poročnega dne potreben kompromis. Tudi skromna poroka je lahko nekaj romantičnega in nepozabnega. Zakaj pa ne bi svate presenetili in se poročili preprosto na domačem vrtu in priredili piknik? Če pogledate po spletu, boste našli tudi organizatorje, ki vam ponujajo razne popuste, nasvete in celo brezplačno organizacijo. Pri njih se pozanimajte o popustih, ki vam jih ponujajo. Mogoče pa boste še celo prihranili.
Včasih so si stroške poroke delili tudi starši mladoporočencev in vsak je nekaj prispeval. Poglejmo si tradicionalno delitev financ.
NEVESTA
- Poročni prstan za ženina.
- Poročna obleka za ženina.
- Darila za svate (zahvale, konfeti).
NEVESTINA DRUŽINA
- Poročni organizator.
- Vabila.
- Okrasitev cerkve.
- Cvetje na civilnem obredu.
- Cvetje za družice (če jih nevesta ima) ali deklico, ki meče cvetje.
- Celotna glasba (skupina, glasba v cerkvi in na civilnem obredu).
- Prevoz (najem avtomobila).
- Poročna večerja.
ŽENIN
- Poročni prstan za nevesto.
- Poročno darilo za nevesto.
- Poročna taksa.
- Poročni šopek in naprsni šopki.
- Medeni teden.
ŽENINOVA DRUŽINA
- Potni stroški in bivanje za svate (če so iz tujine).
- Pogostitev po civilnem in cerkvenem obredu.
- Darilo za nevesto in ženina.
- Najem učitelja plesa.
NASVETI, kako prihraniti:
Vaša sreča je neprecenljiva, vendar ni nič narobe, če pri tem privarčujete še kakšen €. Ravno zato sem za vas poiskala nekaj koristnih varčevalnih nasvetov, ki so vama lahko v pomoč pri sami organizaciji.
- Poročita se v uradni prostorih na upravni enoti. Tako se znebite stroška matičarja (170€) in stroška najema lokacije.
- Preskočite vabilo in goste povabite preko elektronske pošte, telefona ali z obiskom oziroma ga izdelajta sama.
- Poročita se zunaj poročne sezone, saj so cene različnih storitev občutno nižje.
- Če se poročita bolj pozno popoldan lahko svate pogostita le z večerjo in tako prihranite pri pogostitvi po obredu.
- Prosite prijatelje in sorodnike naj vama pomagajo pri peki peciva ali naj vam celo spečejo torto.
- Če ste poročno obleko kupili jo lahko po poroki prodate. Morda se sliši preveč osorno, ampak zanjo lahko dobite tudi do 50% vrednosti obleke, ali pa naj vam visi v omari.
- Poročni šopek in vso cvetlično dekoracijo si lahko oblikujete sami. MANIG: V tem primeru priporočam, da vsaj poročni šopek naredi cvetličar.
- Na lokaciji povprašajte če se na vaš dan poroči še drug par. Povprašajte jih po kontaktu in se tako dogovorite za delitev stroškov za dekoracijo.
- Poleti svoje goste lahko povabita na piknik.
- Skušajte poiskati kraj, kjer na enem mestu ponujajo tako rekoč vse: civilni obred in cerkveno poroko ter pogostitev svatov.
- Pri izbiri za poročno potovanje se lahko obrneta na last minute varianto.
- Lahko se poročite v soboto v ožjem družinskem krogu. Zabavo pa imate naslednjo soboto v stilu piknika.
- Preberita pogodbe, ki vama jih ponujajo ponudniki. Saj se lahko zgodi, da ostaneta brez plačane are.
- Omejite alkoholne pijače pri poročnem omizju. Svatje naj si sami plačujejo alkoholne pijače pri šanku. Saj se vam lahko hitro zgodi, da bo pijača povišala vajin poročni proračun.
- Če si želita poroko v šotoru, preverite na katerih lokacijah je šotor postavljen skozi celotno poročno sezono. V tem primeru vama ne bo potrebno plačevati najema šotora.
Uživajta v načrtovanju.
xoxo, vajina organizatorka porok Petra Starbek
💕 Načrtujeta poroko in potrebujeta strokovno pomoč? Vedno sem vama na voljo za vsa vprašanja in pomisleke v povezavi s poroko. Vedno!